Romeo Weems wins AP Class B Player of the Year
The 2018 Associated Press Class B boys basketball All-State team as selected by a panel of 10 Michigan sportswriters.
Player of the Year
Romeo Weems, New Haven, Jr.
——--
First-Team All-State
- Romeo Weems, New Haven, Jr.
- Mario Whitley, Frankenmuth, Sr.
- Bryce Drews, Hillsdale, Sr.
- Mark Watts, Detroit Old Redford, Jr.
- Trevion Williams, Detroit Henry Ford Academy, Sr.
- Cole Kleiver, Williamston, Sr.
- Marcus Bingham, Grand Rapids Catholic Central, Sr.
- Carlos Johnson, Benton Harbor, So.
- Luke Tolliver, Paw Paw, Sr.
- Isaiah Jackson, Detroit Old Redford, So.
Coach of the Year
Corey Sterling, Benton Harbor
——--
Second-Team All-State
- Charles Garrett, Bridgeport, Sr.
- Wendell Green, Detroit Country Day, So.
- Markeese Hastings, Wyoming Godwin Heights, Sr.
- Lamar Norman, Wyoming Godwin Heights, Sr.
- Cameryn Carpenter, Flint Powers, Sr.
- Jayvien Torrance-Jackson, River Rouge, Sr.
Honorable Mention
(Nominees receiving one or no votes from the 10-member panel)
Jerry Luciani, Marshall; Brandon Rake, Whitehall; Logan Karnemaat, Fremont; SirQuarius Ball, Bridgeport; Terryon Liddell, Saginaw Swan Valley; Markele Garrett, Bridgeport; Sam Gray, Frankenmuth; Riley Bugg, North Branch; Owen Irvin, Tawas; Trevor Ballard, Milan; Steele Fortress, Parma Western; Damon Anguiano, Alma; Tyler Smith, Clare; Tomas Teklergergis, Harrison; Deontae Balderas, Harrison; Braeden Childress, Big Rapids; Joshua Laman, Ludington; Mason Gardner, Boyne City; Justin Nicholas, Grayling; Quinn Blair, Dearborn Divine Child; Anthony Roberts, Detroit Henry Ford; Torrell Williams, Cranbrook-Kingswood; Julian Roper, Detroit Country Day; Nick Dueweke, Pontiac Notre Dame Prep; Ben Davidson, St. Clair; Tavares Oliver Jr., New Haven; Ashton Sherrell, New Haven; Ronald Jeffery III, New Haven; Brandon Paul, Sault Ste. Marie; Carson Vincent, Ovid-Elsie; Nick Jungel, Olivet; Mitchell Mowid, Haslett; Brady Swinehart, Ionia; Sean Cobb, Williamston; Thomas Griggs, Wyoming Kelloggsville; Carter Nyp, Wayland; Jacob Polakovich, Grand Rapids Catholic Central; Luke Schrotenboer, Grand Rapids South Christian; Logan Serba, Comstock Park; Tyler VanKovering, Hudsonville Unity Christian; Solomon White, Grand Rapids Forest Hills Eastern; Makai Connor, Flint Powers; Tyson Davis, Goodrich; Jalen Rawls, Mount Morris; Sam Johnson, Spring Lake; Zach Goodline, Coloma; Shaun Hopkins, Benton Harbor; Tirrell Hausmanis, Three Rivers; Evan Finch, Plainwell; Alex Finney, Cranbrook-Kingswood; Demetriess Champion, Detroit Country Day; Jack Hannon, Pontiac Notre Dame Prep; Amier Gilmore, St. Clair Shores South Lake; Charles Woodhams, Otsego
Coach of the Year
- Nick Redman, Boyne City
- Josh Latz, Ovid-Elsie
- Mark White, River Rouge
- TJ Meerman, Grand Rapids Catholic Central
- Matt Dennis, Otsego
Voting panel: Drew Ellis, The Oakland Press; Dave Goricki, The Detroit News; Brian Calloway, Lansing State Journal; Hugh Bernreuter, The Saginaw News; Tony Garcia, Jackson Citizen Patriot; James Cook, Traverse City Record-Eagle; Mark Opferman, The Muskegon Chronicle; Brendan Savage, The Flint Journal; Corky Emrick, Sturgis Journal; Steve Kaminski, The Grand Rapids Press.